Oralno zdravlje tokom trudnoće
Trudnoća može biti uzbudljiv period. I dok imate puno toga za planiranje, vaše oralno zdravlje može biti jedna od poslednjih stvari o kojima razmišljate. Ipak, važnije nego ikada je da obratite pažnju na zdravlje vaših zuba.
Promjene hormona tokom trudnoće mogu uticati na oralno zdravlje. Mnoge trudnice primećuju da su njihove desni crvene, upaljene, a ponekad i krvare. Otoci i zapaljene desni se nazivaju „trudnički gingivitis“ i može početi od drugog mjeseca trudnoće. Nivo hormona progesterona može biti i do 10 puta veći od normalnog tokom trudnoće, što utiče na to kako organizam djeluje na toksine dentalnog plaka. Trudnički gingivitis ili oralni mukozitis je poseban oblik parodontitisa i razlikuje se od normalnog gingivitisa zbog visokih nivoa estrogena iz ženskog tijela tokom prvih mjeseci trudnoće. Takođe može doći i do uvećanja gingive. Sve u svemu, hormonalne promjene gingive se dešavaju češće i intenzivnije kod žena koje su bile sklone gingivitisu prije trudnoće. Ako se gingivitis ne tretira na vrijeme, a zubni plak se ne uklanja redovno, upala može prodrijeti u dublje slojeve paradoncijuma, uzrokujući parodontološku bolest u kojoj cijelo zubno ležište postaje upaljeno sa okolnom kosti.
Kod nekih žena se javlja uvećanje gingive u vidu crvenih čvorića tkz. nodula. Iako nisu opasni, mogu izazvati nelagodnost. Ostali problemi sa oralnim zdravljem mogu uključiti eroziju zuba kao rezultat konstantnog izlaganja želudačnoj kiselini. Ako odmah perete zube nakon povraćanja, mogli biste oštetiti gleđ. Isperite usta vodom ili u vodicom za ispiranje usta bez alkohola, sa sadržajem fluora, da biste se rešili lošeg ukusa. Još jedna nelagodnost koja se može javiti tokom trudnoće su i suva usta. Ovaj problem se može otkloniti ukoliko se pije dosta vode i upotrebljavaju bombone bez šećera radi lučenja pljuvačke.
Ako ste trudni, preporučujemo da dođete u našu ordinaciju radi detaljne provjere oralnog zdravlja kako bismo doprinijeli da imate zdravu i srećnu trudnoću.